Demokrasi Nedir..?

Demokrasi çoğunluğun kendisini yönetsin diye azınlığı seçtiği bir idare biçimidir..Çok mu mükemmeldir..?Değildir..Ama elimizde olan bu..İnsan tekse tamam ama 2 kişiyse idareci yani lider lazım..Bunun başka yolu yok..

İlk Adem baba lider..Sonra babalar,krallar..din adamları..yöneten vs..vs..vs..Bundan yani demokrasiden önceki seans asiller..Bütün dünya öyle..Bir aile yönetiyor..Onun üyeleri asiller oluyor..O zaman asil olmak kolay..Televizyon yok,internet yok..Yönetilenler kendini yönetenleri görmüyor..Sürekli görmüyor..Onların her halini görmüyor..Çok şanslılar..İki tarafta şanslı..

Sonra yönetim de moda değişiyor..Çoğunluk asilleri istemiyor..Artık kendimizi idare edeceğiz diyor..Nasıl..?Bizi idare edecekleri biz seçeceğiz diyorlar..Öyle oluyor..Partiler kuruluyor..Partiler o bölgede milletin seçeceği kişileri kendine aday yapıyor..Sonra millet onları seçiyor..vesayre..Gidişat böyle..

Bu demokrasi olayından geri dönüş yok..Çünkü asil,kral vs kalmadı..Öyle bir dönemle de asil olunmuyor..Ortadoğu’da prensler,krallar var..Suriye de Esat var..Suriye’yi kurmuş..Sonra Esat..Ama bir nesil olmuyor.Aslında kral çocuğu ama asil değil..Şimdi el mecbur asil olmayanlarla idare edilecek..

Asalet yoksa geriye sadece kendin kalıyorsun..Yani demokrasi bireyi birey yapıyor..Ben çok boşum,kofum,beceriksizim ama babam kral idare ederim..Olmuyor..Kendin bir ülkeyi idare edecek yeterlilikte olacaksın..Tek başına mı..?Tabi ki değil..Ama sen tam olacaksın..Lider olmaya talip olanlarla en azından eşit olacaksın.Eğitim açısından en az eşit olacaksın..Sağlık açısından en az eşit olacaksın..Kanun zaten nasıl olman gerektiğini belirlemiştir..Kanunun dediği gibi olacaksın..Önceki yönetim biçimi olsa yani asalet üzerine.. O kolay..Çocuk bile olsan kralsın..Ama demokraside olmuyor..Demokraside bireysin..Sadece sensin..

Demokrasi bir de başka bir durum ortaya çıkarıyor..Seçtiğinin seçimlerini de seçiyorsun..

CNN Türk-26.05.2017 haberi–NATO zirvesinde liderlerin eşleri fotoğraf çekiliyor.10 liderin eşi fotoğrafta.Emine Erdoğan’da orada ama konunun Emine Erdoğan’la ilgisi yok..Emine Erdoğan bence lider eşi olarak tam ayarında..Televizyonlardaki konuşmalarında rahatsız olduğum hiç bir şey yok..Abartısız,gerektiği kadar..Lider eşi olarak konuşuyor ama kendi olarak var..Konunun onunla hiç bir ilgisi yok..

Konunun diğer eşlerle de ilgisi yok..

Fotoğrafta 10 liderin eşi var..10 liderin karısı var..Erkek de eşlerden.Eşi,karısı ya da kocası mı,öyle bir şey..Lüxsemburg’un Başbakanı Xavier Bettel’in eşi.Fotoğraftaki Gauthier Destenay.Mimarmış.Fotoğraftaki erkek bir erkeğin karısı olarak,first lady olarak fotoğrafta..Ülke de eşcinsel evliliği yasalmış..Yasal olması ayrı konu da seçenler seve isteye seçmemiştir bence..Niye seçsinler ki..Lüxsemburg’un tamamı böyle olmayacağına göre..

Çünkü parti lideridir..Parti seçilince o da seçilmiştir..Parti niye onu seçmiştir..Demokrasi kazası..Demek ki demokrasi var..Seçim meçim..Tamam seçim de en başından doğru seçerek başlıyacaksın..

Demek ki demokrasi de en dikkat edilecek konu en baştaki seçim..

Devam edecek-düzeltme…

Yazan:insanotu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :