Durum anlaşıldı..İnsanlar oldukları yerde değil..orada olmadıkları için orda yaşanan da sanal gibi algılanıyor..

Şişli’deyim..Evim 4.katta..Ev sola eğildi..sağa eğildi..uyanmadım mı..uyuyor muyum..?Ev 1-2 kez daha sağa sola eğildi..Cep telefonum çaldı..İzmit’teki kardeşim”biz iyiyiz,merak etme”dedi..telefon kesildi..elektrikler kesildi..Pencereden dışarıya baktım,her yer karanlık..insanlar dışarıda.. 17 Ağustos..Gece 3 civarıydı galiba.. Biraz kendime gelince”Allah,Allah dedim..burada deprem oldu kardeşim biz iyiyiz niye dedi ki”..O kadar şiddetliydi ki depremin asıl orada olduğunu anlıyamadım..

Çok kişi öldü..Çok ev yıkıldı..Biz iyiydik..biz iyiydik ama..

Aradan zaman geçti..Ama artçılar hep devam etti..deprem kendini unutturmadı..Bir gece işten geldim…Neskafe yaptım..koltuğa oturdum..önümdeki sehpaya ayaklarımı uzattım..televizyonu açtım..sigaram elimde,kahvemi içerken televizyon seyrediyorum..Bir an dank etti..Hayatımda kendimden o kadar utanmamıştım..ne yapacağımı da bilemedim..Ayaklarımı topladım..sigarayı söndürdüm..

13 Kasım galiba..Düzce depremi sonrası canlı yayın yapıyorlar..birileri yıkılmış bir binanın başında..ekipler kurtarma çalışmalarını yapıyor..göçük altındakilerin canlı mı,ölü mü olduklarını bilmiyorlar..aileden kalanlar bekliyor..onlar da bilmiyorlar..bekliyorlar..

Ben..?Ben evde sigaram elimde,ayaklarımı uzatmış,kahvemi içerken film seyreder gibi seyrediyorum..

Hepimiz başkalarının acılarını film izler gibi izlemeye çok alıştık..Buna hepimiz alıştık..çok normal geliyor..

15 Temmuz gecesi bir gazi..köprüde galiba tankların önüne yatmışlar..yerde yüzü koyun yatmış..bir taraftan cep telefonuyla kayıt yapıyor..Konuşuyor da..ordaki durumu anlatıyor..Her an ölebilir..Hainler karşılarında..Kendi de biliyor..Ama canlı yayın yapıyor..

Başkalarının acılarını film izler gibi izlemek ten öteye geçtik..Başkalarının acılarını hatta kendi acımızı canlı yayınlama levılına geçtik..

Geçen gün durağa gittim..otobüse bineceğim..durakta 3 kişi var..1’i cep telefonundan müzik dinliyor..kulaklıklar kulağında..Diğer ikisinin de elinde telefon..Otobüs geldi bindim..Şoför kulaklıktan biriyle konuşuyor…yol boyunca da konuştu…Otobüste elinde telefon olmayan kişi sayısı 10’u geçmez galiba..Neredeyse hepsi telefonla bir şey yapıyor..İzliyor..dinliyor..konuşuyor..

Durum anlaşıldı..İnsanlar oldukları yerde değil..orada olmadıkları için orda yaşanan da sanal gibi algılanıyor..

Devam edecek..

Yazan:insan(OTU)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :