Yenikoronavirüs:COVİT-19..Ve İktidar..Ve Muhalefet….

Tablo Sağlık Bakanlığı’nın sitesinden..Türkiye’de şimdiye kadar toplam 181 bin 445 kişiye test yapılmış..bunların 27 bin 069 kişisi pozitif çıkmış..yani Yenikoronavirüs bunlarda var..bugüne kadar toplamda 574 kişi ölmüş..şu an 1.381 kişi yoğun bakımda..bunların 935 kişisi intübe(oksijene bağlı)durumdaymış..1042 kişi de iyileşmiş..

Son sayılar bunlar..Televizyonlarda anlatılanlara bakınca Türkiye birçok ülkeden iyi durumda..

Hasta olduktan sonrası belli..Olmamak için yapılması gerekenler de belli..Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde dikkat edilmesi gereken,yapılması gereken 14 kural var..sayfada da yayınlamıştım..

Bunların içinde en önemlisi sosyal izolasyon..Yenikoronavirüs salgınının başında söylenenlerle şimdi söylenenlerde değişiklikler var..Sadece bizde değil..bütün Dünya da…sadece hasta olanlar maske taksın deniliyordu..şimdi herkes deniliyor..başında virüs damlacık yoluyla,temasla bulaşıyor deniliyordu..şimdi de damlacık yoluyla ama hava yoluyla da bulaşıyor gibi söyleniyor..

Virüsler..salgınlar önceden de biliniyor..ama bu başka..Yenikoronavirüs koronavirüs ailesindenmiş..ama yine de bilim insanlarının bilmedikleri özellikleri çıkıyor galiba..

Görünen bizim sağlık sektörümüz iyi durumda..gelişmiş bir çok ülkeden bile iyi durumda..niye öyle onu da çok anlamadım ama öyle..tamam virüsten korkalım da..korkunun da ecele faydası yok..Biz yapmamız gerekenleri yapalım..Devlet yapması gerekenleri yapsın…sonrası..sonra..

Bizim yapacaklarımız belli..birbirimizden uzak duracağız..dışarıya çıkmayacağız..Başka yolu yok..mecbur olanlar dışında kimse dışarıya çıkmayacak..dışarıdan gelenler kurallara uyacak..böyle olunca hasta sayısı hızlı artmıyacak..sağlık sistemi çökmiyecek…hasta olanlar tedavi edilecek falan..

Bu bölüm böyle de..devlet bölümü..Bir yardım durumu var..Cumhurbaşkanı Erdoğan yardım kampanyası başlattı..Önceden Ankara..İstanbul..başka illerin belediyeleri de yardım kampanyası başlatmış..Bu belediyelerin yardım hesaplarına bloke koyulmuş..tek merkezden olmalı diye..Bu mantıklı..Türkiye federal değil..eyaletlerden oluşmuyoruz..Merkezde yardımlar toplanır..gereken yerlere dağıtılır..

Devlet kendisi para vermesi gerekirken neden yardım topluyor diyor muhalefet..Biz biliyoruz..Ekonomi güllük gülistanlık değil..biliyoruz..siz de biliyorsunuz da..biz zor günde ne olursa olsun Devleti ayakta tutmak zorundayız..siz hala aynı kafa..AKP zor durumda kalsın.. Onlar kötü..onlar kötü diye diye dilinizde tüy bitti..bir de millete bozuluyorsunuz..hani millet hala neden anlamıyor diye…biliyoruz da…onların kötü olması sizin iyi olduğunuz anlamına gelmiyor…

Belediye seçimlerinden sonra hep aynı tablo ortaya çıkıyor..Bu salgında başında herkes normal gibiydi..iktidarı,muhalefeti..bir felaket var..birlikte mücadele edeceğiz..başka yolu yok havası vardı..son günlerde durum yine değişti..Belediyelerin topladığı yardım paralarına bloke koyulunca..yani belediye o paraları alamıyor..o baştaki tablo ortaya çıktı..Erdoğan..İmamoğlu..

Belediyelerin yardım toplamaları anladığım zaten kanuna uygun değil..Yardım toplanacaksa tek yerde toplanır..ama bu bloke işini yardım toplayan belediye başkanlarıyla görüşür..böyle olmaz derdiniz..dediniz mi..Medya da görünen sanki AKP belediyeleri ayrı,muhalefetin belediyeleri ayrı gibi..Ne iktidar ne muhalefet biz izin vermeden bu ülkeyi bölemezsiniz..Aklınızı başınıza alın..Bu millet böyle bir zamanda bunu yapan ne iktidarı,ne muhalefeti affetmez..millet can derdinde..bütün dünya can derdinde..ne olacağımız belli değil..ekonomilerin durumu belli…sen belediye..ben belediye…akıllı olun..akıllı..bu dönem hiçbirimizin saçmalama lüksü yok..

Yardım kampanyası devam ediyor..şahıslar..şirketler yardım yapıyor..yapıyor da..daha önceki yazıda yazmıştım..Ziraat..Vakıfbank..Halkbank..galiba Merkez Bankası da yardım yapmış..devlet bankaları kimin parasını kime bağışlıyor..Merkez bankası..?Merkez Bankası yardım yapar mı..?Niye yapsın ki..?

Şirketler yaptıkları yardımları vergiden düşüyor mu..?vergiden düşüyorsa neden yardım yapıyor..vergisini öder gereken yere gereken harcanır.. Yardımları vergiden düşen firma varsa halka açıklansın..

Bu zaman ne şov yapma zamanı..ne bölme zamanı..bu zaman yapılan yanlışı da,doğruyu da bu millet unutmaz..toplumsal hafıza..unutur diye kimse güvenmesin..bu sefer hem can hem mal hesabı var..

İktidara..o belediye bu belediye olmaz..bütün belediyelerle ortak çalışmak zorundasınız..Muhalefete..ucuz muhalefet yapmayın..bu dönem kimse almaz..Eksik olanı..sorunları zaten biliyoruz..Çok kötü çok kötü diyince tamam görevinizi yerine mi getirmiş oluyorsunuz..

Haftalardır doktorlar televizyonlarda..Profesörler..doçentler..uzmanlar..neyse bu başka yazı olsun..şimdilik bu kadar..

Yazan:insanotu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :