Güne-dem..

İP yani iyi parti mecliste Ayasofya Müzesinin toplu ibadete açılması için önerge vermiş..AKP milletvekilleri red MHP milletvekilleri çekimser oy vermiş galiba..

Ayasofya malum kilise..kilise olarak yapılmış..Hristiyanlar için çok önemli..sonraki mabetler Ayasofya örnek alınarak yapılmış..İstanbul’u biz alınca bizim oldu..

Ben daha önce Yıkın Ayasofya’yı diye bir yazı yazmıştım..sayfada var..15 Temmuz sonrası..Dünyaya ders olsun diye..Ayasofyayı yıkın ama önce kaydedin..sonra Ayasofya nın olduğu alana teknolojik bir park yapın..gelenler sanal olarak Ayasofya yı gezsin..parayla tabii..taşını,toprağını da parayla gelen turistlere satın demiştim..bence çok mantıklı ama niyeyse yıkmadılar..

Fatih İstanbul’u alınca Ayasofya yı Camiye çeviriyorlar..Fatih Sultan Mehmet’in vasiyeti varmış..Ayasofya Cami olarak kalacak diye..

Geçenlerde Ayasofya da Fetih süresi okundu..Yunanistan da birileri tepki göstermiş..Yunanlılar tuhaf millet..kendilerini devlet sanıyorlar.şımarık çocuklar gibiler..çocuk derken sevimsiz..itici ..şımarık..hadsiz vesayre..

Öyle olunca İYİ Parti bize burdan ekmek çıkar dedi galiba..Mecliste önerge vermişler Ayasofya toplu ibadete açılsın diye..Reddedilmiş..Meral Akşener soruyor”hayırdır Erdoğan?”..Meral Akşener Türk siyasetindeki en büyük kirlilik bence..çok basit..boş teneke kutusu..çıkıp kelimeleri uzata uzata konuşmuyor mu..bunun etkili olduğunu sanıyor galiba..siyasette zaten basitlik var da..Meral Akşener üstüne tuz biber ekiyor..

Neyse konu kendileri değil zaten..Bu Ayasofya’nın Cami olma geyiği bitmedi gitti..ben kendim çok dindar olmasam da..Erzurumluyum..olmasam da bi dünya dindar insan gördüm..Ayasofya da namaz kılayım gibi bir derdi..arzusu olan görmedim..Fatih Ayasofya Cami olarak kalacak diye vasiyette bulunmuş..O zaman müze biliniyordu da Fatih mi yapmadı..Her yer camiydi de aman inat ettim burası da ille Cami olarak kalacak mı dedi..

Bugün İstanbul’un her tarafı cami..Ayasofya da namaz kılsan ne kılmasan ne..İbadete açıldı mı gidip bedava namaz kılacaksın..Ha müze yaparsan şöyle olur..turist gelir parayı öder müzeyi gezer..para gelir yani..Cami olsun diyenlerin bunu gerçekten umursadığını da sanmıyorum..bundan nemalanıyorlar..konuşacak malzemeleri oluyor..Ben gerçek dindarların bunu önemsediğine inanmıyorum..Burası kilise..İslam bu dinleri reddetmiyor ki..gidin kilise de namaz kılın diye bir emir de yok..Fatih Sultan Mehmet Ayasofya da Cumayı kılmış ama İstanbul da o zaman Cami yokmuş..Cami olsa belki de orda kılmıyacaktı…gücünü göstermek için kılabilirdi de de…bunun bugünle ilgisi yok..

Yazan:insan(OTU)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :