Tak..Tak..Kim o..?Türk..Hangi Türk..?Kendi parasıyla amerikan parası satın alan Türk…

Biriktirecek yatırım yapacak param olmadı..Olsa…?almam..dolar almam..hayatımda hiç dolar almadım..gençler bilmez..bir zamanlar şimdiki telefoncular gibi adım başı döviz büroları vardı..dolar ya da döviz düştü al..çıktı sat…

Şuursuzluk..gerçekten şuursuzluk..kendi paramın değeri düşüyor diye paramın değerini korumak için gidip başka devletin,milletin parasını satın alıyorum..almam..vallahi billahi almam..

Şöyle oluyor..Dolar yükseliyor Türk Parası düşüyor..Parası değer kaybetmesin ya da parası para kazansın diye dolar alıyor…Dolar o dolar aldı diye yükseliyor…kağıt ta olsa bu şuursuzluğu kaldıramıyor..O sırada ülkedeki bir çok şey dolarla satın alındığı(hammaddesi) için her şeyin fiyatı yükseliyor her şeyi pahalıya satın alıyor…şuursuzluk..

Doların yükselmesinin tek sebebi tabi ki bu değil de…bizimle ilgili bölüm bu..bizim müdahil olduğumuz bölüm..

İnsan…herhangi bir insan neden kendi parasıyla gider başka devletin,milletin parasını alır..sebebin önemi yok..bu kendine ihanet..

Başka alanlarda paranı kullan..kendini satarak kar etme…

Hükümet müdahale etti dolar düştü..düşmüş hali bile bugün 13.56 Tl..yani 1 dolar alacaksan 13 Türk lirası vereceksin…

Son dönem hükümet döviz hesaplarının Türk Lirasına çevrilmesi,yastık altındaki altınların piyasaya çıkması için bir şeyler yapıyor..Güvence veriyor falan..yapsınlar..para neyse de altın konusunda şimdiye kadar neden bir şey yapılmamış çok anlamıyorum..

Dünya altın evlerde duruyor..kimi kocasından habersiz..kimi çocuklarından..ya da haberli ama evde..Altın dünyanın en değerli yatırım araçlarından..devletler içinde güç demek..ama bizim altınlar evde duruyor..geçen bir programda Mustafa Karataş anlattı..sure adını unuttum,surede geçiyormuş..din sermayeye çevrilmeyen parayı onaylamıyormuş..Faizi onaylamıyor..paradan para kazanma ama evde de tutma..yani üretime katmadığın parayı din de sevmiyor..

Altın konusu bence şöyle olmalı..altınlarını devlete vereceksin..altın hesabın olacak..altın hesabının çeşitleri olabilir..sadece altın hesabı olur..altını yatırır aynı miktarda çekersin..faizli altın hesabı olur..isteyen onu kullansın…ihtiyaca göre çeşitleri olur..galiba kuyumculara verilip belge alınacak..bu da işi çok kolaylaştırır..herkes bankaya gidip yatırmak istemiyebilir..kuyumcuya götürür işlemini yaptırır..

Pandemide devlete destek olayım dedim..olan kendime göre..kendime yetiyor da bağış yapayım kadar fazlası yok..devlete de destek olayım istiyorum…devlet tahvili aldım..banka hesaplarında bu bölüm var..devlet tahvili-bonosu satın alınabiliyor..o da vadeli..devlete borç vermiş oluyorum..ben 1 aylık aldım ay sonunda bozdurdum..3-5 lira da faizi vardı..5 lirayı yırttım attım..Bu devlet-tahvili bonosu satın almayıda kolaylaştırmalılar..devlet zora düştüğünde..ya da düşmese de herkes kar edeyim param değer kaybetmesin derdinde değil..az çok olanı devlete borç veririm..

Hep yazıyorum..çok dindar değilim…ama faiz bence de haram..ben başkasına versem de haram diye yırttım ama hayır beklentisi olmadan başkasına verilebilirmiş..faizi almak istemiyenler için vadesiz devlet tahvili-bonosu hesabı açılabilir..faizli olanlardan da faizi istemiyenlerin faiz bölümü seçtikleri yadım kuruluşlarına aktarılabilir..

Kısaca herkesin hesabı kendine ama ben paramla başka milletin parasını almam..vallahi de almam..billahi almam..almadım almam..

Yazan:insan(OTU)

Pandemide yazmadım..yazacak çok konu var ama zor zamanlarda sessizlik daha iyidir..bence öyle..biraz biraz yazmaya başlıyayım..sokak hayvanlarıyla ilgili bir yazı yazacağım başlığı”hayvanları seviyorum..hayvanseverleri..?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :