İktidara Gelince Değiştirilecekler,Değiştirilmeyecekler

1-inşaat sektörü:

1a-İnşaat sektörüyle özel ilgilenecek.25-30 yıldır her eve lüks diye neden küvet yaptığı ve halkın neden içine tabure koyup yıkandığı küvetleri neden koyuyorsunuz diye sormadığı araştırılıp sonuca göre gereken değişiklikler yapılacak.

1b-Banyolara küvet koyup içinde tabureyle oturtup,duş koyup ayakta yıkandıran inşaat sektörünün?Neden banyoların, bir kenarına orta büyüklükte mermerden bir KURNA,yanına da mermerden oturacak bir yer yapmadığı araştırılacak?.Yaşlısı,hastası oturup rahat rahat yıkansa.İşi bitince de CİF’le(REKLAM) ovsa,ACE’yle(REKLAM) dezenfekte etse.Türk hamamını dizilerde falan zengin evlerinde,zenginlik emaresi olarak görüyoruz da,normal evlere dediğim şekilde uygun maliyetlerle gayet güzel yapılır.Yapın yani.

1c-Binaların içinde ki açılır kapılar,özellikle küçük evlerde duvarların kullanımını kısıtlıyor.Açılır kapı değil de bu sürmeli kapıların kullanımı üzerinde durulacak.

1d-Mutfaklardaki duvar dolapları kısa boylular da dikkate alınarak ve üst gözlerin verimli kullanılmadığı hesaba katılarak yapılacak.

1e-Camların silinme zorunluluğu dikkate alınarak yapılacak.En kolay şekilde silinebilir cam,çerçeve nasıl olur araştırılacak.Camlarda açılır kapanır değil sürmeli yapılacak..silinmesi dışında alan kazandıracak..

1f-Her eve kiler yapılacak.Fazla eşyaların,elektrik süpürgesinin,kullanılmayan ama atılamayan eşyaların koyulacağı yer.Küçük,büyük değişebilir ama mutlaka her eve bir kiler olacak.

1g-Binalarda duvarların kullanımı artırılacak.Duvarların içlerine dolaplar vs yerleştirilecek.Eskiden varmış gömme dolaplar.Çokta kullanışlıymış.Şimdi malzeme çeşitliliği daha arttı.Duvarların içine elbise dolapları,yatak dolapları,kitaplık,mutfak dolapları yerleştilecek.Zorunlu değil ama kullanışlı.Mobilya firmaları bu tür dolaplar içinde malzeme üretir,kapı vs.Çok ta güzel olur.Tabi duvarlar ona göre yapılacak.İncecik olmayacak.Banyo bile duvarın içinde olabilir.Ebeveyn banyosu..

2-İsimler(değiştirilecek isimler-değiştirilmeyecek isimler)

2a-Kapalı Spor Salonu?Salon zaten kapalı yer demek.Kapalı spor salonu ne?Başka isim bulunacak.Açık spor salonu varsa o da değiştirilecek.

2b-Nüfus Cüzdanı,çok uygun bir isim.Bence çok güzel bulmuşlar,bulmamış çevirmişlerdir ama olsun .Çok uygun.Nüfusunla ilgili her şey cüzdanda.Değiştirilmeyecek.

2c-Tüm ders kitaplarında,tarih,roman ne varsa 1.Dünya Savaşı,2.Dünya Savaşı isimleri değiştirilecek.Sonraki nesillerde 1.,2. demişler geleneksel herhalde..Bir bildikleri vardır algısı oluşması engellenecek…

3-Türkiye’de yaşayan insanların etnik,din vb  hiç bir ayrım gözetmeksizin ortak gösterdikleri bazı davranış biçimleri, değiştirilecek veya değiştirilmeyecek.

3a-Bomba var denildiğinde neden bombadan uzağa koşmak yerine,bomba var denilen yere doğru koştuğumuz araştırılacak ve toplum toplu terapilere alınacak

3b-Bu kadar TV,gazete,sanal alem varken insanlarımızın neden sadece kendi düşüncesindeki yayınları izlediği,kendi düşüncesindeki kişileri dinlediği veya kendi düşüncesindeki gazeteleri okuduğu araştırılacak.Sadece onlar doğrudura nasıl inandığı araştırılacak.Kendi düşüncesinde olanların her zaman doğru olmayabileceğini,bunu da ancak karşı tarafı da dinlediğinde anlayabileceği  nasıl öğretilir araştırılacak(aynı konuyu farklı bakış açılarının kendine göre nasıl anlattığı ve inandırdığı örnekler gösterilecek).Olmadı yine toplu terapi.

3c-özellikle yaşlıların neden geğirdikten sonra Allaha şükür dediği araştırılacak..Yaşlılıkla yüksek sesle hapşırma-ağız şapırdatma-geğirme bağlantısı bilimsel olarak araştırılacak..Bu sadece bu topraklara özgü davranış biçimlerimi de,araştırılacak..

4-Sanat camiası inceleme altına alınacak.Sanat evrenselken bizimkilerin ki neden evsel araştırılacak.Özellikle heykel sanatçılarının yaptığı abuk subuk heykelleri beğenmediğimiz için sanattan anlamıyormuşuz muamelesi yapmaları yasaklanacak.Millet olarak heykel sevmesek de ve mecbur olmasak da sanatsal olana,evsel olmayana değer verebileceğimiz  anlatılacak.Tüm sanat dallarında neden evrensel olamadığımız araştırılıp,çözümler bulunacak.

5-Ben bizim senaristlerin biraz tembel,hazırcı(uyarlamacı)daha az yaratıcı olduğunu düşünürdüm.Ama yaptığım araştırmalar sonucunda(bi kaç yabancı dizi film izledim)aslında bizimkilerin çok çok iyi oldukları sonucuna vardım…yabancı senaristler cinsellik,din..her konuyu dibine kadar kullanıyor..hatta suyunu çıkarmışlar..cinsellik normal cinsellik,sapıklık..yine de tekrar çok..bizimkilerin bu kadar kısıtlı malzemeyle bu kadarını yapması büyük iş..İktidara gelince senaristlere yatırım yapılacak..diziler,filmler diğer ülkelerde tutuyor ama daha fazlası için çalışılacak…senaristlerin diğer ülkeleri,yaşamları görmeleri,tanımaları devlet desteğiyle sağlanacak.çekilen diziler Amerika’ya bile satılacak hale gelecek…

6-Belediye otobüslerindeki ters koltukların hepsi düzeltilecek..Koltukların hepsi gidiş yönüne bakacak..

Devam edecek

Yazan:insanotu