36—Sorun Baş mı Yoksa Zat mı?

Mahallede bazı evler,aileler başkanlık sistemiyle idare ediliyor.Amerika öyle mesela.Başkanlık sistemi uygulanıyor.Yönetilenler için ne değişiyor?Bu devirde ne değişecek?

Amerika’da bu sene var başkanlık seçimi.Obama aday olmuyor…Hillary ve Trump rakip.Başka da vardır herhalde.Bunlar en büyük 2 partinin adayı.

Önceden hiç kadın başkan yok bildiğim.Ama kesin bildiğim Amerika’lılar çirkin olunca seçmiyorlar.Demek ki Hillary seçilecek.Yani bizde ki duruma benzemese de benziyor aslında.Amerika Hillary’i mecbur seçecek gibi.

Önceden eşi başkan…Bill Clinton…İyiymiş galiba…Ama koskoca ailede aynı isimler.Tuhaf bence.Öyle saltanat ..Ay,vay değil de.O kadar insan yaşıyor o evde.Hiç mi kimse yok?Babalar,oğullar,eşler?

Kolomb gitmiş Amerika’yı bulmuş ya.Hani başka yer sanmış falan ama sonuçta Amerika’yı bulmuş…Ve zaten o evde yaşayan bir aile varmış…Yaaa.Var tabi:Kızılderililer.Bunlar başında bi Kızılderilileri ziyan etmişler.Ziyan da değil yok etmişler.Kızılderililer,derileri kızıl diye öyle diyorlar…Yani millet adı değil.Evin değişik odalarında yaşıyorlar ama aşiretler halinde.Kürtler,Ortadoğu..bu yaşam biçiminin sonucu değil mi yıllardır yaşananlar..?Aynı işte.Başlarında Devlet yok …Boşa demiyorum.Sev,sevme lazım işte.İlk gidenler o zaman Amerika değil adları.Zamanla evin adına Amerika deyince.Onlar da Amerika’lı oluyor.İlk gidenlerin hepsi farklı evlerden gidiyorlar ya hem birbirleriyle hem Kızılderilerle savaşıyorlar.Birbirleriyle derken,onları oraya götürenlerle savaşıyorlar…Kızılderililer zaten evin sahipleri,onları yok ediyorlar.Hepsini değil gerçi yıllarca kamplarda yaşayanları var Kızılderililerin.Hikaye uzun,yeri geldikçe anlatacağım…Yerleşiyorlar Amerika’nın her odasına birileri..Mahallenin Avrupa yakasından gidenler.

Kızılderili kalmadı tamam da.Bunlar yerleşti ya iş çok.Adam lazım.Eee ne yapalım?Köle lazım.Nereden?Afrika’da varmış.Afrika dedikleri de mahalllede.Nerede olacak..?Afrika:İnsanın ilk var olduğu,bütün Dünya”ya yayıldığı topraklar…….

Devam edecek….

Yazan:(insan)OTU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :