Anketler gerçeği göstermiyor….

Siyasi anketlerin çok büyük kısmı sokakta yapılır..Sokakta olsa ne olur..Yaz günü hem de Ramazan’da seçim anketi yaparsan çok şey olur..

Anket şöyle yapılır..Önce örneklem hazırlanır..Yani toplam kaç anket yapılacak..nerede kaç tane yapılacak..kaç kadın kaç erkek..hangi yaş grubunda  kaç anket yapılacak..

İstanbul’da anket yapılacak diyelim..İstanbul’un hangi ilçesinde kaç anket yapılacak ..o ilçenin hangi mahallesinde kaç anket yapılacak..bunlar önceden bilimsel yöntemlerle belirlenir..

Seçim anketlerinin çok büyük kısmı sokakta..cadde de yapılır..iş yerlerinde yapılır….evlere..binalara çok girilmez..Evlere de gider..ama çok değil..Sokakta yapılması hem daha kolaydır..sonuçlar da sağlıklıdır..

Bu seçimler de anket sonuçları gerçek sonuçları göstermiyecek..Çünkü hem yaz hem Ramazan..

CHP ve HDP seçmeninin yüzde 10’u oruç ise..AKP seçmeninin yüzde 90’ı oruç..Yani CHP ve HDP seçmeninin çok büyük kısmı için durum değişmiyor..onlar sokakta..ama AKP seçmeninin çok büyük kısmı evde..çalışan kesim dışarıda ama kadın ve yaşlı..emekli..yaşlı..AKP seçmeninin çok büyük kısmı bu anketlerde yok..

Yani bu seçimlerde araştırma sonuçlarına kendi içinde bakınca doğru sonuç çıkması mümkün değil..Ancak önceki seçimde ki kadın ve yaşlılar bu seçimde çıkan sonuçlarla karşılaştırılıp arada fark anlamlandırılır ise gerçek durumu gösterir…

2015 Seçim sonuçları..

AK PARTİ % 49.49 23.673.541 oy 317 milletvekili

CHP % 25,31 12.109.985 oy 134 milletvekili

MHP % 11.90 5.691.737 oy 40 milletvekili

HDP % 10.76 5.145.688 oy 59 milletvekili

SAADET %0.68 325.947 oy 0 milletvekili

1 Kasım 2015 seçim sonuçları..Seçime katılan başka partilerde var ama barajı aşan meclise giren 4 parti..AKP,CHP,MHP,HDP..

Saadet Partisi mecliste yok ama seçim sonuçlarında beşinci parti olarak görünüyor…Başkanlar..

AKP Ahmet Davutoğlu şimdi Recep Tayyip Erdoğan

CHP Kemal Kılıçtaroğlu şimdi Kemal Kılıçtaroğlu

MHP Devlet Bahçeli şimdi Devlet Bahçeli

HDP Selahattin Demirtaş şimdi Selahattin Demirtaş

Saadet Partisi ‘nin şimdiki Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

Bunlara bir de İyi Parti eklendi..Başkanı Meral Akşener..

Bir önceki seçimlerde AKP % 49 oy almış ..Bu seçimlerde saadet Partisi’de baraj sorunu olmadığı için milletvekili çıkarır ama sonucu çok etkileyeceğini sanmam..AKP den Saadet’e oy gitmez ama Saadet’ten AKP’ye gelir..HDP ittifak’ta yok diyip HDP’de HDP diyen CHP Saadet Partisinden AKP’ye oy gitmesine sebep olur..Saadet Partisi seçmeni bunu çok hazmedemez.. İyi Parti CHP den oy alır..MHP’den az belki..MHP’nin oy oranı düşer çünkü seçmeni,gençlik kolları..yani Ülkücü Gençlik seçim var diye gelir mi bilmiyorum..oyu..seçimi düşünseler zaten..nasıl gelsinler ki.. tatilin kazası olur ama bunun kazası olmaz…

2015 seçimlerinde 23 milyon 673 bin insan AKP’ye oy vermiş.Bu oy verenler yine AKP’ye oy verecek..Cumhurbaşkanı adayı olarak ta Erdoğan’a..Bu sayı yani seçmen sayısı ne kadar düşerse düşsün..yine yeter..Yani Cumhur İttifakı’nın adayı olarak Erdoğan yine en yüksek oyu alır..Ama AKP’nin milletvekili sayısı düşer..Çünkü ittifaklarla baraj kalkacağı için geçen seçimlerde baraj altında kaldığı için milletvekili çıkaramayan partiler de milletvekili çıkarır..HDP geçen seçimler de 5,5 milyon oy almış..en çok oy almış hali o..Bu seçimlerde umudu kesenler de diğer partilere kayar..HDP barajı geçemeyebilir..

Sonuçta Cumhur ittifakı % 50’nin üzerine çıkar..İyi mi olur..CHP herkesi buna mecbur bıraktığı için olur..Yoksa niye iyi olsun..iyi olsa 15 senedir zaten olurdu..Muharrem İnce son yıllarda CHP’nin yaptığı seçim kampanyaları içinde en iyisini yaptı..Ama yok işte..İlle de PKK dedi..Niye dedi..barış için..hadi canım..

Yazan:insanotu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :