Güne-dem..

Emeklilikte yaşa takılan mağdurlar varmış..Emeklilikte yaşa takılmışlar..Emeklilikte yaşa nasıl takılınır..ya da herhangi bir şeye nasıl takınılır..

Önceden çalışanlar,prim günü ve yılı doldurup emekli oluyorlardı..5000 gün sigorta primi ödenmiş olacak..kadınsa 20,erkekse 25 yıl sigortalı olacak..yani sigortası yapıldıktan sonra kadın 20,erkek 25 yıl sigortalı olacak,en az 5000 gün de sigortası ödenmiş olacak..1999’da kanun değişti..bu 2 koşula yaş eklendi..Kanuna göre prim günü,yıl ve kadınlarda 58 yaş,erkeklerde 60 yaş emeklilik için şart..

Kanuna göre biri yaşa takılıyorsa prim gününe veya yılına da takılabilir..yani yaşım 60..prim günüm tam değil ama emekli olayım diyebilir mi..?onlarda başka bir şehirde eylem yapabilir mi..?

Güne-dem dedim..ama bunun gündemlik bir durumu yok..emekliliğin önceki hali yanlıştı..benim tanıdığım insanlar var..40 yaşında emekli olmuş,30 senedir emekli maaşı alıyorlar..Allah uzun ömürler versin..10-15 yıl da yaşarlar gibi görünüyorlar..40 yaşında,45 yaşında emekli olup..emekli maaşı alıp başka yerde de ayrıca çalışan da çok..Emekli insanların maaşını,sağlık giderlerini çalışanlar ödüyor..Birileri çalışabilecekken emekli oluyor..oturuyor..veya emekli maaşını alırken bir taraftan başka iş yapıyor..onun maaşı,onun doktor,ilaç parası..çocuklarının doktor,ilaç parası çalışanın maaşından kesiliyor..yanlış olan buydu..

Emeklilik bence çok önemli..Biz de iflas eden,borca düşen,düzeni bozulan emekli anne babanın yanında soluğu alır..Emekli maaşı ailelerin zor dönemlerini atlatmasında çok önemlidir..Hükümetlerin de işini kolaylaştırıyor..Bir şekilde idare eden insanlar topluma sorun yaratmıyor..

Emeklilik önemli..koşulları önemli..40 yaşında emekli edip,üç kuruş maaş vermiyeceksin..olması gereken yaşta emekli olacak..maaşını ona göre olacak..yaşam standardı ona göre olacak..

Kısaca bu kadar gündem varken..yapan gündeme ne hacet var..muhalefet yapmak için de saçma bir gündem..muhalefet yapacak o kadar çok şey varken bu kadar lüzumsuz gündem…?

Yazan:insanotu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :