Güne-dem

Sinan Aygün kendi anlatıyor..Kemal Kılıçtaroğlu’na minnettarım”beni hapse girmekten kurtardı “diyor..Ergenekon soruşturması sırasında tekrar tutuklanacağı haberi gelmiş..CHP’ye milletvekili yapmışlar.. Sinan Aygün’ü FETÖ’den korumak için milletvekili yapmışlar..

Sinan Aygün 1959 Gümüşhane doğumlu.Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun(ilk-orta-liseyi de Ankara’da bitirmiş)..Mesleğini yaptı mı bilmiyorum..son hali müteahhit.. inşaat malzemeleri de satıyormuş..1998 yılında Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı seçilmiş..2006’da tekrar seçilmiş..1 Temmuz 2008’de Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan operasyon da İstanbul Cumhuriyet Savcısı ZEKERİYA ÖZ ve Mehmet Ali Pekgüzel’in talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alınmış..Beşiktaş Adliyesinde sorgulanıp nöbetçi mahkeme kararı ile tutuklanmış..14 Temmuz’da avukatının tutuklama kararına yaptığı itiraz kabul edilmiş serbest bırakılmış..Tutuklandığında da ATO Başkanı…2011 seçimlerinde CHP’den milletvekili olarak meclise girmiş..

Sinan Aygün bir gün”benden 25 milyon rüşvet istediler”diye kendini ortaya attı..Ankara’da müteaahit..TOGO kulelerini yapıyormuş..”Ankara Büyükşehir Belediyesi (yani Mansur Yavaş)benden 25 milyon rüşvet istedi” dedi..Sonra..hemen sonra”rüşvet değil İRTİKAP”dedi..(irtikap kamu gücünü kullanarak istediğini yaptırmak mecbur bırakmak gibi bir şey..)Günlerce televizyonda bütün kanallarda bu konuşuldu..kendisi programlara çıktı saatlerce sorulara cevap verdi..Mansur Yavaş çıktı cevaplar verdi..Mansur Yavaş”ranta,rant baronlarına izin vermiyeceğim” dedi..

Buradaki mesele Sinan Aygün’ün Ankara’da yaptığı TOGO kuleleriyle ilgili..Bu TOGO kulelerinden Sinan Aygün’ün çok yüksek rant elde ettiği..bundan da belediyeye haraç vermesi gibi bir durum..

Sorun Ankara Büyükşehir Belediyesi..CHP’li belediye..Sinan Aygün CHP eski milletvekili..Mansur Yavaş CHP’li Belediye Başkanı..Ama..durum bütün belediyelerde aynı..bu Sinan Aygün de de mesele tek bu değil..yok yok..

Sinan Aygün vakasında çok başlık var..çok karışık..sadece bu olay değil..Sinan Aygün de..rant..ticaret..FETÖ..aç gözlülük..millete salak muamelesi..yüzsüzlük..Kemal Kılıçtaroğlu’nun CHP ye zararı,ziyanı….belediyelerin yapısal bozukluğu..var da var..

1…İnşaat sektöründe olanlar inşaatla ilgili bir çok izni,onayı belediyeden alıyor..Belediye’den alıyor ama kararı tek başına Belediye Başkanı vermiyor..Belediye meclisleri veriyor..Bir konu mecliste görüşülüp oylanıyor..mecliste kabul edilirse başkanda imzalıyor..Yani belediye meclis üyeleri o il için çok önemli..Sinan Aygün Müteahhit..inşaat yapıyor..kız kardeşi Sibel Aygün’de CHP’den belediye meclis üyesi..

Sinan Aygün’ün bu konuyla ilgili konuştuğu bütün programları izledim..,Mansur Yavaş’ı da izledim..Konuyla ilgili bir sürü şey anlattılar..Sonuçta bir inşaat var..o inşaatta kurallara uygun olmayan durumlar var..kurallara uymasa da 25 milyon ver devam et gibi bir durum var..25 milyon..ya da kaç milyon olduğu önemli değil..sadece bu kişiye,ya da bu belediye de olan bir durum da değil..anlatılanlardan belediyeler de durumun bu olduğu anlaşılıyor..

Adetmiş..Müteaahhit inşaat yapıyor..kurallara uymayan durum varsa..okul yapıyor..sağlık ocağı yapıyor..vb..belediye de tamam sorun yok diyor..Kurallara uymayan durumlardan kastım rant sağlamak..Basitçe 3 kat yerine 5 kat yapıyor,inşaatın yanından yöresinden inşaatı genişletiyor.. ..vb..kanunen neyin ne olduğu belli..ona uymayarak kar sağlıyor..Belediye de bu kardan kendine pay istiyor..

Sinan Aygün’ün bu olayında TOGO kuleleriyle ilgili alınan izinler var..belediye tarafından açılan davalar var..en son bir dava var..belediye istinafa yani bir üst mahkemeye itiraz etmezse Sinan Aygün büyük zararda..İnşaatı mühürlenecek..Sinan Aygün’ün”benden 25 milyon istediler” dediği gün istinafa gitme de son gün..yani o gün sonuna kadar itiraz edilmezse Sinan Aygün kaybediyor..(Sinan Aygün istinafın belediyenin de faydasına olduğunu anlatıyor ama nasıl olduğunu tam anlamadım).

Bir sürü detay anlatıyorlar ama burada detaylar çok önemli değil..Durum önemli..En son halinde belediye meclisinden 2 kişi o gün(yani istinafa başvurunun son günü)Sibel Aygün’ü görmeye gidiyor..Gittikleri yer Sinan Aygün’ün de işyeri..konunun öznesi olan TOGO kulelerine gidiyorlar..ofisleri orada…Sibel Aygün’ü görmeye gidiyorlar ama Sinan Aygün odasına alıyor.. oradaki konuşmayı gidenlerden biri Haydar Demir Sinan Aygün’ün olduğu programa bağlandı canlı yayında anlattı..Sinan Aygün de aynen öyle diye onayladı…”biz içeri girdiğimizde,bizi Sinan bey odasına davet etti..biz Sinan beyle okulu ya da başka şeyi konuşmaya gitmedik..Sinan beyle görüşmeye gitmedik..biz Sibel hanıma gitmiştik..Sinan bey kendi odasına bizi davet etti..bakın olayı oraya kendisi getirdi..bizzat kendisi getirdi..yani Sinan bey aslında rant elde etme hırsıyla açıkça hukuka ve vicdana aykırı olan amacına ulaşmak için asla tasvip etmediğimiz yöntemleri devreye sokmaya çalışıyor..yani bize açıkça o anda amacına ulaşamamış olması nedeniyle kumpas kurmuş..ve ısrarla ve ısrarla okulun kaç liraya yapılacağını..yapılabileceğini bizim Berkay arkadaşımıza ısrarla söyletmek istedi..Şöyle bir konuşma geçti..dedi ki ben..Koç Kuleleri nedeniyle alacağım var..ve bu alacağım 7 milyon liradan 2-3 milyon liraya ya da 3-4 milyon liraya..hatırlamıyorum miktarlarını..benim daha önce taahhüt ettiğim okul vardı onu yaptıracağım dedi..bizim Berkay..arkadaşımız da gayri ihtiyari olarak ya başkanım dedi okul 3-4 milyon olur mu 20-25 milyon lira eder dedi..bu konuşmanın üzerine başka bir konuşma olmadı”..diyor..Bahsedilen Berkay beyin daha öncede buraya geldiğini söylüyor.. çünkü sibel hanımla abla kardeş kadar yakınmışlar..tesadüfen gittik diyor ama Mansur Yavaş aslında başka bir programda tesadüfen gidilmediği söylüyor..

Buradaki durum aslında şu..Müteaahhit ve belediye kendi arasında anlaşıyor..ranttan fazla kazandıysa bunun bir kısmını belediyeye bağışlıyor..bağışı vergiden düşüyor..aslında devletten çalıyorlar.. Yani inşaatı yapan zaten kazanıyor ama yok daha daha kazanacak..belediye de buna izin veriyor..birlikte suç işliyorlar..müteahhit o hakkı olmayan kazançtan belediyeye okul,sağlık ocağı vs..herhangi bir şey yapıyor..bağışlıyor..ama bunu vergiden düşüyor..yani inşaatçıdan giden hiç bir şey yok..belediye devletten çalıyor..inşaatçı vergi olarak devlete ödeyeceği paradan o harcamasını düşüyor….

Sinan Aygün için 25 milyon da para değil anladığım..durumu hazmedemiyor da olabilir..adam yıllarca ATO başkanlığı yapmış..yıllardır Ankara’da inşaat yapıyor…belli aşmış taşmış..tek konu para değil güç kavgası var gibi..

Bu mesele günlerdir konuşuluyor da..

15 Temmuz gecesi Efkan Ala’nın telefonu kapalıydı..uçakla Erzurum a gitmiş de..uçaktan inince telefonları açmışlar da..o gece Efkan Ala’ya ulaşılamamıştı..ülke’de birileri darbe yapmaya kalkıyor İÇİŞLERİ bakanına devlet erkanı..Cumhurbaşkanı,Başbakan ulaşamıyor..Sonra Efkan Ala görevden alındı..FETÖ cü mü,değil mi..tartışmaları oldu..ben o gece telefonu kapalı bir İÇİŞLERİ bakanı kesinlikle FETÖ cü derdim..amaaa..Efkan Ala’nın internette bir telefon kaydı vardı..ZEKERİYA ÖZ..savcı..FETÖ cü….Efkan Ala Zekeriya Öz’ün tutuklanması için emir veriyor..Şimdi Zekeriya Öz FETÖ cü ya..o zaman Efkan Ala’nın FETÖ’cü olmaması lazım..Sinan Aygün de Zekeriya Öz’ün talimatıyla Ergenekon soruşturmasında alınıyor..o zaman Sinan Aygün’ün de FETÖ’cü olmaması lazım.. Öyle değil mi..?Ya da..Ya da bunlar FETÖ’cü de o mu değil..Ya da hepsi mi FETÖ’cü..ya da FETÖ cüler de birbirleriyle kavga ediyor olabilir mi..?Ya da birbirlerini tasfiye ediyor olabilir mi..?Olabilir de..olmayabilir de..

Sinan Aygün kendi anlatıyor..Kemal Kılıçtaroğlu’na minnettarım”beni hapse girmekten kurtardı “diyor..Ergenekon soruşturması sırasında tekrar tutuklanacağı haberi gelmiş..CHP’ye milletvekili yapmışlar… Sinan Aygün’ü FETÖ’den korumak için milletvekili yapmışlar..Sadece o değil..başka milletvekilleri de var öyle..Adam hapiste milletvekili seçtiriyorlar..sonra seçilmiş vekil hapiste diyorlar..O kişiler suçlu,suçsuz davası değil..Birilerini kanundan korumak için o kanunların yapıldığı,milletin meclisine sokarsan kimse hesap sormasa..döner dolaşır böyle olur..Bu kadar ciddiyetsiz durumlar bu kadar edepsiz sonuçlar doğurur..

Birini kanundan korumak için MİLLETVEKİLİ yapmak..Avukat tut..ziyaretine git..miletvekili yapmak ne..meclise sokuyorsun…bak millet hiç bir şey demedi..adam o kadar şımarmış ki..kendi anlatıyor”Kemal beye minnettarım beni hapse girmekten kurtardı”diyor..Sibel Aygün’de CHP’den Meclis üyesi..Adamı milletvekili yapıyorsun..kardeşini niye meclis üyesi yapıyorsun..Kemal Kılıçtaroğlu’na diyorum..Ankara’da kimse mi yok..?

Sinan Aygün hakkında CHP soruşturma başlatmış..Sinan Aygün kendisi CHP’den istifa etmiş”partim zarar görmesin”diyor..

Bu olayda bir de avukat vakası var..Sinan Aygün’ün avukatı Mehmet Ali Alan..Hem Sinan Aygün’ün avukatı hem de belediyenin avukatıymış..Bu TOGO kuleleriyle ilgili davalarda da belediyeden bilgi saklıyor..Adamın avukatı belediyenin avukatı..kardeşi belediye meclis üyesi…Burası Ankara..bizim başkent..başkent bu haldeyse….?Siyaset kirli de..Belediyeler de kirlilik çok normal bir durum olmuş..Temizliyeceğim diyenler de kendileri pasaklı..

Bir de ATO konusu var..ATO Ankara Ticaret Odası..2 sene önceydi galiba..yine gündemdeydi..başkanlık için 2 aday vardı..biri Emine Erdoğan’ın akrabasıymış..diğeri kim..?Osman…Melih Gökçek’in oğlu..Beyaz TV’nin sahibi..Emine Erdoğan’ın akrabası seçilmişti..Melih Gökçek bir programda seçimleri anlatıyor”Osman’ı seçtirmediler”diyor..Bi bozulmuş..Osman ATO Başkanı olamadı diye bi bozulmuş…şaşırmış..Ankara’da insan mı yok niye ille biz demiyor..Sinan Aygün’de de benzer ruh hali var..Mağdur olmuşlar gibi davranıyorlar..Mağdur olmadıklarını biliyorlar da..ne olduğunu anlamıyorlar..

AKP biz seçimi kaybetmedik diyor ya..o da doğru..Bu belediyelerde başkanlar değil belediye meclis üyeleri daha önemli..çoğunluğun olduğu parti karar veriyor..

Yazı karışık ama konu çok karışık..Daha sade yazan olursa onu da yayınlıyabilirim..Kısaltayım dedim olmadı

Yazan:insan(OTU)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :