15 Temmuz’da meydanlara çıkarak vatan kurtaran millet…şimdi çıkmayarak kurtaracak..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca biraz önce açıklama yaptı..Son durumu anlattı..”herkes kendi OLAĞANÜSTÜHALİni ilan edecek”diyor..Milletin yapacağı bu..Mecbur olmayan hiç kimse evden çıkmayacak..hatta evde de mümkünse birbirinden uzak olacak..

Fotoğraftaki Koronavirüs..Yapılarında şeker yani glikoz varmış..Üzerindeki oklar spayklarmış..Bunların hücreye demir atmasına”dok”deniyormuş..demiri hücreye atınca erniasını(RNA)boşaltıyormuş ve enfeksiyon başlıyor..

Bu virüs ailesi 1937’den beri biliniyor..500 ten fazla Koronavirüsü olduğu biliniyor..Ama normal şartlarda insanlarda bunların 4 tanesi solunum yolu hastalıkları yapıyormuş..Sonrasında bu dört taneye önce SARS eklenmiş.. SARS ta yaklaşık olarak 5-6 ay devam edip sonra kendiliğinden azalmış. .bu da o eğriyi gösterirse Haziran ayı gibi kaybolma ihtimali de varmış.. sonrasında MERS eklenmiş..MERS tek tük devam ediyormuş..bu da yedincisiymiş..

İnsanda zaten virüsler bakteriler varmış..bunları kendimiz için çalıştırıyormuşuz(K vitaminini bunlara yaptırıyormuşuz mesela)..Birlikte yaşıyoruz..hayvanlarda da birlikte yaşıyorlar..Koronavirüs”sıcak kanlı memeli hayvanlarda” varmış..İnsana geçince sorun yaratıyormuş…Virüs çok ama insanı etkileyen 6 tane bu yedinci ..

Koronavirüsler “YARASALAR”da var..yarasalardayken sorun olmuyorlar..bu virüs yarasadan başka bir canlıya geçerse o zaman o canlıda problem çıkarabiliyormuş da,çıkartmıyabiliyormuş da..o sırada ona çok yakın bir insan varsa ve bu virüste insana atlıyabilirse..ya sadece o insan da hastalık yapabiliyor..ya da insandan insana bulaşma özelliği kazanırsa da yayılım gösteriyor..mesela SARS insandan insana bulaşma özelliği kazanmış virüslerden birtanesiymişi..çıktığı yer ÇİN..MERS te ilk defa Ortadoğu’da çıktığı için ismi Orta Doğu olmuş..MERS develerden geçmiş ama ana kaynağı yine yarasalarmış..yarasadan develere geçmiş..deveden insana atlamış..bu atlama her zaman olmuyormuş..bir kaç olayın bir araya gelmesi lazımmış..bunlardan bir tanesi insanda da üreyebilir hale gelmesi gerekiyormuş..ama aynı anda da yakınında da insan bulunması lazımmış..o şekilde atlıyor..

Bu virüs en son 2019 Aralık ayında oluğu için ve ağır solunum yetmezliği yaptığı için AĞIR SOLUNUM YETMEZLİĞİ KORONAVİRÜSÜ 19 diye adlandırılmış..Hastalığına da (COVİT-19) denmesinin nedeni buymuş…

Bunların avantajı(bizim açımızdan avantaj) bir zarfının olmasıymış…Bu zarfı güneş ışığından ve sıcaktan çok etkileniyormuş..ailenin geneli böyle..Bu Koronavirüsü SARS virüsüne çok benziyor..Öyle olunca da güneş ışığından etkilenmesi bekleniyor..Ama bir de ailenin diğer bir üyesi MERS diye bir virüs var.. o da bu aileden.Orta Doğu Koronavirüsü..o güneşten ve sıcaktan o kadar etkilenmiyormuş..Güneşten biraz etkileniyor ama o kadar değil..iyimser tarafından bakılırsa sıcaklar arttıkça virüsün bulaşıcılık etkisi azalacak..bir de işin bizimle ilgili tarafı var..konak tarafı..yazın insanlar arasındaki mesafe doğal olarak artacağı için hastalığı bulaştırma ihtimali de azalacak..yani işi sıkı tutarsak Nisan ayı gibi rahatlamayı görebilirmişiz..kötümser tarafından bakılırsa da yaz aylarını da bu kadar yoğun olmamakla beraber yine vakalar görerek geçirebilirmişiz…..

OTUN özeti:Bu virüsler hep var..bizde de virüsler var ama bize zarar verenler hayvandan insana geçen virüsler..yani bizim olmayanlar..hayvandan insana geçenlerin de hepsi aynı derecede etkili değil..önceden vardılar sonrasında da olacaklar o belli..kuş gribi..domuz gribi..sars..mers..koronavirüs(sars,mers koronavirüs ailesinden..kökleri aynı)farklı hayvanlardan farklı virüsler de geçebilir demek ki..Bir virüsün insana sorun yaratması için bir hayvandan insana bulaşması,insanda üreyebilmesi ve insandan insana geçecek hale gelmesi lazım..Hepsi böyle değil..Ama yenileri de olacak belli..Bu virüs insana bulaşsa da herkesi hasta etmiyor..Her hasta ettiğini de öldürmüyor..Yaşlılarda,hastalarda..o hastalıklardan dolayı o kişilerde risk yüksek oluyor.Bağışıklık sistemi çökmüş olanlarda..kanser,koah,diyabet hastalarında..vb..Türkiye başından itibaren gerekli olan bütün tedbirleri aldı..Sağlık Bakanlığı başta,bütün bakanlıklar ortak çok etkili çalışıyor..Devlet gereken her şeyi yapıyor..Tıbben bütün imkanlara sahibiz..Bir de birbirimize bulaştırmayıp hastalığı yaymazsak çok zarar ziyan olmadan bunu atlatırız..sonrası içinde çok şey öğrenmiş oluruz..bu salgında dikkat ettiğimiz şeylere devam edersek başka bir çok hastalığın da önüne geçmiş oluruz..fiziksel samimiyeti azaltmak bile çok sorunu halledecek gibi..

Sağlık Bakanlığı sürekli açıklama yapıyor..Bakanlığın sitesinde de gereken bütün açıklamalar var…sağlık Bakanlığı,diğer Bakanlıklar…muhalefet bile..herkes gerekeni yapıyor..
Bu tüm dünyayı etkileyen bir afet ve MİLLET olarak yapmamız gereken de evde durmak..birbirimizden uzak durmak..

Bu hastalık..hapşırma,öksürmeyle etrafa saçılan virüslerin içimize girmesiyle bulaşıyor..ağız..burun..göz..hastalığın yayılma hızı çok yüksek..bunu da insanların birbirinden uzak durması yavaşlatacak..birbirimizden uzak durup elimizi sabunlayacağız..Bizim görevimiz bu..devlet bu hastalıkla baş edecek durumda ama hastalık çok yayılırsa hem kayıp hem maliyet artacak..

Bu koronavirüs salgınında Devlet davranışı farklıydı..Kimse şov yapmadı…Herkes üzerine düşeni hatta fazlasını yapıyor..

Ama bir konuda eksik var..Millet hala dışarıda..Daha en başında üst düzey biri..Cumhurbaşkanı da olabilir…bence Cumhurbaşkanı her konuda konuşmamalı ama bu konuda kesinlikle 15 Temmuz da ki meydanlara çıkın gibi..bütün kanallarda haber saatinde durumu anlatıp..işi olmayan hiç kimse sokağa çıkmasın demeliydi..günlerdir kanallarda haberler açıklamalar var ama ortak yayın yok..böyle yapılsa herkes durumun ciddiyetini daha çabuk anlardı..Cumhurbaşkanının söylemesi de herkesten çok etkili olurdu..

Bu bilmediğimiz bir durum..ama devlet için gereken neyse yapılır..

Özet…”herkes kendi olağanüstü halini ilan etsin”..kendimiz hastaymışız gibi düşünüp herkese 2 metre uzak duracağız….ya da herkes hasta gibi düşünüp kimseyi kendimize 2 metreden fazla yaklaştırmayacağız.. Ellerimizi temiz tutacağız(sabunla yıkanacak)..Yağlı eller sabunsuz temizlenmez ya..öyle düşünün..sabun virüsün yapısını bozuyor..önemli…

Devam edecek..

Yazan:insan(OTU)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :