Güne-dem..

Yazın başından beri şükrediyorum”hava sıcak ama nem yok..nem olmayınca sıcağa dayanmak daha kolay”..diye de..şükrederken de dikkat etmek gerekiyormuş..

Antalya’da 3 ay suyun içinde gibi oturursun..nemden sürekli ıslaksındır..bu sene öyle değil..yazın başından beri hiç nem yok..ve insan bunun iyi bir şey olduğunu sanabiliyor..

Değil..nem ormanı koruyormuş..sabotaj falan diyoruz ama olmayabilir de..hepsi sabotaj olmayabilir..nem olmayınca ormanlar çatır çatır yanıyormuş..Bu sene farklı gerçekten hiç nem yok..ben Antalya nın son 7-8 senesini biliyorum..ilk kez”nem yok”…

Sabotaj olmayabilir çünkü sadece Türkiye yanmıyor..Çok ülkede yangın var..bizim gibi..aynı anda farklı noktalarda yangınlar var..

Günlerdir Türk Hava Kurumu..yangın uçakları vs konuşuluyor..Uçak muhabbeti havalarda uçuyor..

Kurumlarda sorun olabillir..vardır..Ama her bildiğimiz de doğru değilmiş..uzmanlar anlatıyor..

Mesela orman yandı…koşa koşa gidip o alanı ağaçlandırmak doğru değilmiş..ya da Akdeniz ormanları çok yanıyor..daha dayanıklı,yanmayan ağaçları dikelim..hiç doğru değilmiş..

Şehirleşme orman yangınlarını artırıyormuş.Avrupa da bu durum yıllardır gözleniyormuş..bizde de durum böyleymiş..köylülük,kırsal yaşam azalınca insanlar şehirlere göç edince orman yangınları artıyormuş..ormanlarda boşluklar oluşması yangınların yayılmasını önlüyormuş..hayvanlar aralardaki otları yiyince..tarlalar..yerleşim alanları açılınca ormanlarda boşluklar oluşunca yangının büyümesi önlenmiş oluyormuş..

Yangın söndürme uçaklarının her türü her yangında kullanılamıyormuş mesela..büyük uçaklar düz alanlardaki orman yangınları için uygunmuş..dağlık alanlardaki orman yangınlarında küçük uçaklar,helikopterler olması gerekiyormuş..dağlık alanlarda büyük uçakları kullanmak yangının büyümesine bile sebep olabiliyormuş..

Türk Hava Kurumu’na sorun varmış mesela..doğrudur..vardır..kurumda vardır..kyrumlar arasında vardır..çok sorun vardır..

Ama ne olursa olsun…”VATAN YANARKEN”tek derdimiz “ÖNCE VATANDIR”..

Devam edecek..düzeltme..

Yazan:insanotu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam önleyici soru :